Novaservis Farkıyla

IBM ve Lenovo
Donanım Hizmetleri

Ekibimiz uzmanlıkla danışmanlık hizmetleri sunar:
stratejik planlama, finansal yönetim, pazarlama,
operasyonel verimlilik ve daha fazlası.

Tüm Hizmetlerimiz
01
01
01
// novaservis farkıyla

Garantili cihazlar

Onarım Hizmeti

IBM türkiye’nin muhtemelen en iyi garanti çözüm ortağı olduğumuzu düşünüyoruz.  Aylık ortalama 35-40 çağrıya cevap veriyoruz. İşinde uzman, sertifikalı  ekibimizle büyük kurumsal müşterilerin kritik ve acil problemlerine kısa zamanda destek veriyoruz. Genişletiğimiz ekibimizle bu hizmeti daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

// novaservis farkıyla

Garanti hizmeti

nasıl gerçekleşir?

Garantili cihazınızda donanımsal bir problem oluştuğunda IBM çağrı merkezi (4440426) arayıp kayıt açtırmanız gerekir. Kayıt sırasında sisteminizin 7 haneli seri numarası ile 4-3 haneli (ör: 7979-AVG) model numrasını vermeniz gerekmektedir. Kısa bir süre sonra IBM’den yetkili bir teknisyen sizi arayacaktır. Onun telefon desteği ile gerekiyorsa parça değişimi yapılır. Parça değişimi 2 şekilde gerçekleşir. CRU (Customer Replacement Unit) müşterinin değiştirebileceği parçlar (memory, hdd, CPU vs) bunlar kargo ile size iletilir. Diğer ise FRU (Field Replaceable Unit) yetkili servisin değiştireceği parçalar (anakart v.s) Bu durumda yetkili servis yönlendirilir. Servis olarak sizinle irtibata geçeriz. Kullanılacak malzemenin siparişini vererek IBM’den temin ederiz. Hızlı bir şeklide, gerekli parçalarla birlikte servis veririz. Eğer parça temininde bir problem olmazsa en geç 4 saat içerisinde problemli sisteme müdahale edilir.

// novaservis farkıyla

Garantisiz Cihazlar

Onarım Hizmeti

IBM’in ürettiği garantisi geçmiş olan tüm ürünlere (xseries, eseries, bladecenter, total storage ve tape libraries) destek veriyoruz. Problemli olan ürün yerinde ya da servisimizde incelenir, problemli olan parça piyasadan ya da IBM’den temin edilir ve değiştirilir. Problem durumunda 212 356 75 77 numaralı telefondan bize ulaşarak probleminizi bildirmeniz gerekir. Kayıt sırasında sisteminizin 7 haneli seri numarasi ile 4-3 haneli (ör: 7979-AVG) model numrasını vermeniz gerekmektedir. O an uygun olan teknik arkadaşımız size telefonla yardımcı olacaktır. Telefonla giderilemeyecek durumlarda uygun olan bir arkadaşımız size yönlendirilir. Problemin tespiti sonrasında gerekeli durumlarda IBM’den parça teminin edilerek probleminiz giderilir. Eğer parça temininde bir problem olmazsa en geç 4 saat içerisinde problemli sisteme müdahale edilir.

// novaservis farkıyla

Süreli Anlaşmalı

Destek Hizmetleri

IBM donanımlarındaki deneyimlerimizi ve uzmanlığımızı sizlerle paylaşıyoruz. Anlaşmalar dahilinde IBM donanımının tamamını himayemiz altına alıyoruz. Periyodik olarak sistemi izliyoruz, yeni çıkan güncellemeleri yapıyoruz. Arıza durumunda sistem garanti dahilinde ise çözümü hızlandırmak adına IBM ile ilgili her türlü ilişkiyi biz kuruyoruz. Sisteminizi en kısa zamanada çalışır duruma geitiriyoruz. Sistem garanti dahinde değilse yaptığımız anlaşma dailinde sisteme anında müdahale ediyor, eğer arızalı bir parça varsa yenisini temin edip değiştiriyoruz.

// novaservis farkıyla

IBM Donanımları

Danışmanlık Hizmetleri

Destek verdiğimiz IBM ürün yelpazesinde olan konularda yaşadığınız problemlere ya da isteklerinize en kısa zamanda cevap veriyoruz. Uzmanlık alanımıza girmeyen konularda uzman olan diğer IBM iş ortaklarına yönlendiriyoruz. Uzmanlık alanımıza giren IBM donanım danışmanlık hizmetlerinden bazıları:

Kurulum Hizmetleri

Sistemlerin donanımlarının hazırlanması, birleştirilmesi, raid yapılandırılması ve işletim sistemlerinin kurulması. Ayrıca sistemin fiziksel olarak montajı, bağlanacağı ortamın uygunluğunun kontrol edilmesi bu hizmetin kapsamındadır. İlave olarak sistemin tüm donanım güncellemeleri de tarafımızdan yapılmaktadır.

Raid Yapıları Yeniden Çalıştırma ve Veri Kurtarma Hizmetleri

Mevcut sistemlerin raid yapılarında oluşan problemlerin tespit edilmesi ve giderilmesi. Olası veri ulaşma problemlerinin giderilmesi. Fiziksel problemlerde profesyonel verikurtarma firmasına yönlendirme hizmetlerini kapsar.

Firmware / Güncelleme Hizmetleri

Günümüzde işletim sistemleri ve yazılımlar otomatik olarak güncelleşir. İşletim sistemleri ve yazılımlardaki mevcut açıklar ve eksiklikler güncelleştirmelerle ortadan kaldırılır. Böylece sistemlerimiz yazılımsal olarak daha stabil çalışır. Ancak yazılımların güncelleştirmeye ihtiyacı olduğu gibi donanımların da periyodik olarak güncelleştirmeye ihtiyacı vardır. IBM donanımlarında Firmware adı verilen paketler donanım güncelleştirme işlemini gerçekleştirmektedir.

Yedek Parça Temini ve Yapılandırma Hizmetleri

Hangi ürüne hangi parçayı satın almanız gerektiği konusunda bize danışabilirsiniz.

// novaservis farkıyla

IBM / Lenovo PC – Notebook

Onarım Merkezi

BM ve Lenovo’ya ait sistemlerin bakım onarım ve garanti çözüm hizmetlerini kapsar.Cihazlarınız uzman personelimiz tarafından itinayla onarılır. Sistem garanti dahilinde ise gerekli değişiklik ve onarımlar için hiçbir ücret ödemezsiniz.

// novaservis farkıyla

IBM / Lenovo Kurumsal Yedek Parça Temin,

Montaj ve Onarım Hizmetleri

IBM ve lenovo’ya ait sistemlerin yedek parçalarının temin edilmesi ve montajının yapılması ve test edilmesi hizmetlerini kapsar. Hangi ürüne hangi parçayı satın almanız gerektiği konusunda bize danışabilirsiniz.

Teklif Alın

Hizmetlerimiz için hızlı ve doğru fiyat teklifi alın. Projelerinizi hayata geçirelim.

Diğer Hizmetlerimiz

Ürün tedariği, çözüm ve hizmet sunan firmalarımız ile daima sizlerin yanınızdayız.

Diğer Markalarımız

Ürün tedariği, çözüm ve hizmet sunan firmalarımız ile daima sizlerin yanınızdayız.